BIEBRZA

Rzeka Biebrza to raj dla miłośników spokoju, ciszy i kontaktu z dziewiczą naturą. Pokonując tę dziką rzekę, należy pamiętać, że jako jedyna w Polsce podlega ochronie na całej swej długości - jako Biebrzański Park Narodowy. Spotkamy tu 271 gatunków ptaków (180 gatunków lęgowych), oraz prawie 50 gatunków ssaków - przede wszystkim wilka, bobra, wydrę i łosia. Ten ostatni II wojnę światową przetrwał tylko na niedostępnych biebrzańskich bagnach - w 1945 roku było ich zaledwie 18 sztuk. Dziś jest tu największa w kraju ostoja łosia, licząca ponad 400 osobników.] Na szlaku mało jest atrakcyjnych miejsc biwakowych. Należy dokładnie zaplanować trasę, aby uniknąć przymusowych noclegów na mokrych łąkach. Biebrza robi największe wrażenie podczas wiosennych rozlewisk, kiedy to można podpatrywać ptasie gody. Jest również atrakcyjnym jesiennym szlakiem z uwagi odloty ptactwa. Latem rzeka na kilku odcinkach zarasta wodną roślinnością, co nieznacznie zwalnia tempo spływu. Całość szlaku liczy 134 km, na przepłyniecie całości należy przeznaczyć do 9 dni. Wymagane karty wstępu do BPN.

etapy spływu:

Etap I
Lipsk - Kamienna Nowa - 17 km, czas płynięcia ok.5 godzin


Dogodnym miejscem na rozpoczęcie spływu jest przystań przy moście w Lipsku. Kajaki wodujemy na małej polanie, następnie wąskim kanałem wpływamy w dolinę rzeki, na szerokość której rzeka regularnie wiosną wylewa. Na tym etapie brzegi są raczej niskie - podmokłe i trudno dostępne. Na wysokości wyspy Jałowo znajduje się pierwsza wieża widokowa Biebrzańskiego Parku Narodowego, niestety niedostępna dla kajakarzy. Pod koniec odcinka rzeka bardzo mocno meandruje. Po minięciu mostu drogowego, a następnie kolejowego po chwili docieramy na pole namiotowe położone ok.100 m za mostem po prawej stronie na skraju niewielkiego lasu.
Informacje praktyczne:
Pole namiotowe należy do parku, dogodne miejsce do kąpieli z piaszczystą plażą. Wcześniej nie ma możliwości biwakowania, na tym etapie niewiele miejsc nadających się nawet na postój i odpoczynek. Sklep znajduje się we wsi Kamienna Nowa - 2 km od miejsca biwakowania. Z pola namiotowego należy dojść do mostu drogowego, a następnie pójść w prawo do wsi. Jednak zakupy najwygodniej jest zrobić na początku szlaku w Lipsku. Z pola prowadzi ciekawy szlak pieszy do leśniczówki Trzyrzeczki. Poczta i sklepy w Lipsku.

Etap II
Kamienna Nowa - Sztabin - 17 km, czas płynięcia ok. 5 godzin


Wyruszając na kolejny etap, w oddali widać wieżę gotycko - renesansowego kościoła w Krasnymborze. Wg przewodników, można dopłynąć do tej miejscowości pod prąd rzeczką Lebiedzianką wpadającą do Biebrzy, w praktyce jednak wiosną - w labiryncie rozlewisk - wypływu nie widać, a latem zarośnięty trzcinami również jest niewidoczny. Dalej rzeka rozwidla się, na pierwszym i drugim rozwidleniu wygodniej jest płynąć trzymając się prawego koryta Biebrzy. Mijając w oddali po prawej stronie zabudowania Krasnegoboru, kolejnym punktem odniesienia staje się wieża kościoła w Sztabinie. Przed drogowym mostem widać zabudowania Sztabina, zaraz za mostem znajdują się dwa pola namiotowe - prywatne po lewej (Podhorodnianka) i należące do BPN po prawej stronie rzeki.
Informacje praktyczne:
Na lewym brzegu prywatne pole namiotowe z szałasami i sauną - jedyną na szlaku Biebrzy, z bieżącą wodą i sezonowym sklepikiem. 1 km dalej na prawym przy ul. Rybackiej w Sztabinie pole Biebrzańskiego Parku Narodowego - uzbrojone jedynie w prowizoryczne toalety. Z tego miejsca jednak dużo bliżej jest do sklepów w Sztabinie. Całkiem dobre miejsca do kąpieli. Sklepy i bary w Sztabinie. Można zaopatrzyć się w żywność u również u gospodarzy. Należy zrobić tu zakupy na kolejne 2 dni, ponieważ w okolicy następnego biwaku - Dębowa, nie ma sklepów. Poczta w Sztabinie.

Etap III
Sztabin - Dębowo - 16 km, czas płynięcia ok. 5 godzin



Rzeka płynie w kilku korytach, aby po 5 km znów połączyć się w jeden główny nurt. Pierwsze dogodne miejsce na postój znajduje się na niewielkim wzniesieniu Lasu Rogowskiego, z ciekawą wieżą widokową. Na odcinku do Dębowa w oddali panoramy kilku nadbiebrzańskich wsi. Dalej, tuż przy głównym korycie rzeki szeregowe zabudowania wsi Jagłowo, z bardzo ciekawą - w głównej mierze drewniana architekturą. Pole namiotowe znajduje się bezpośrednio przy połączeniu Biebrzy i wód zabytkowego Kanału Augustowskiego, ale jest możliwość zatrzymania się na nocleg nieco wcześniej na prywatnych posesjach i tuż przed mostem drogowym za Jagłowem.
Informacje praktyczne:
Na lewym brzegu prywatne pole namiotowe we wsi Dębowo przy rzece, kilkaset metrów dalej prywatne pole z zadaszeniami, tuż przy śluzie Dębowo. Następne prywatne pole po przepłynięciu jeszcze 2 km już we wsi Jasionowo - typowa agroturystyka. W pobliżu nie ma sklepów, można jednak liczyć na życzliwość miejscowych gospodarzy, u których można zakupić produkty gospodarskie.

Etap IV
Dębowo - Dolistowo - 8 km, czas płynięcia ok. 3 godzin


W Dębowie rzeka łączy się ze szlakiem Kanału Augustowskiego. Koryto staje się szersze, brzegi nieco wyższe. Dalej mijamy wieś Jasionowo, gdzie jest sklep spożywczy - trzeba się jednak wybrać na dłuższy spacer. Na szlaku od Jagłowa w nizinny krajobraz wkomponowane są rosnące nad samym brzegiem rzeki drzewa - wszystkie naruszone przez bobry - ratowane przez ludzi okręcających pnie folią, materiałem i drutem. W połowie etapu dopływa się do rezerwatu Czerwone Bagno, który jest szczególna ostoją ptactwa i zwierzyny. Za mostem w Dolistowie jest pole namiotowe, we wsi wart zobaczenia XVIII wieczny kościółek zbudowany z polnego kamienia.
Informacje praktyczne:
Pole namiotowe z zadaszoną wiatą, na lewym brzegu Biebrzy, kilkaset metrów za drewnianym mostem w Dolistowie Starym. Na trasie również opisane wcześniej prywatne pole namiotowe w Jagłowie. We wsi Dolistowo znajdują się wielobranżowe sklepy, jest poczta, apteka i ośrodek zdrowia. Osoby niezbyt zmęczone pokonaniem tego odcinka mogą płynąć jeszcze 6 km na ładnie położone również po lewej stronie prywatne pole w miejscowości Wroceń. Tu można zamówić całodzienne wyżywienie i przespać się na prywatnej kwaterze.

Etap V
Dolistowo - Goniądz - 18 km, czas płynięcia ok. 6 godzin

Na odcinku z Dolistowa do Goniądza brzegi rzeki stają się bardziej dostępne. Przeważnie płynie się wzdłuż niskich torfowych skarp i uprawnych pól. W oddali na niewielkich wzniesieniach już częściej spotykane zabudowania - szczególnie po lewej stronie koryta rzeki. Przepływamy ujście rzeki Ełk (po prawej), obok wsi Krzecze, płynąc dalej wzdłuż zabudowań miejscowości Dawidowizna. Na lewym, wysokim brzegu znajduje się miasteczko Goniądz - miejsce zakończenia etapu. Kilka kilometrów wcześniej widoczna jest już wieża kościoła, położonego malowniczo na wzgórzu. W połowie etapu rzeka rozwidla się - wygodniej jest trzymać się lewego nurtu.
Informacje praktyczne:
Pole namiotowe po lewej stronie - bezpośrednio za mostem drogowym, na terenie niewielkiego ośrodka wypoczynkowego z drewnianymi domkami. Ładna plaża, jest możliwość skorzystania z prysznica i zamówienia posiłków. Na trasie dogodne miejsca do biwakowania i postoju na prywatnych polach namiotowych przy gospodarstwach lub zabudowaniach. Goniądz to ciekawy XVI wieczny układ miasta, w mieście sklepy, bary, poczta oraz apteka. Tutaj również terenowe biuro Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Etap VI
Goniądz - Osowiec Twierdza - 8 km, czas płynięcia ok. 3 godzin


Krótki etap, ze względu na ukształtowanie linii brzegowej, bardzo trudno jest znaleźć miejsce pozwalające wysiąść z kajaka. Na wiosnę tworzą się tu ogromne rozlewiska. Na początku etapu zabudowania wsi Szafranki i Budne po obu stronach. Pod koniec etapu po lewej stronie znajduje się fosa wartej zobaczenia Twierdzy Osowiec. Za pierwszym - drewnianym mostem po lewej 500 metrowy wpływ na pole namiotowe BPN z mijaną po drodze ciekawą wieżą widokową - niestety dostępna tylko z brzegu, po prawej widoczne zabudowania Fortu II. Wcześniej pola namiotowe ośrodków wypoczynkowych i budynki należące do Polskiego Związku Wędkarskiego. W oddali widoczna konstrukcja ogromnego stalowego mostu.
Informacje praktyczne:
Po lewej stronie zagospodarowane pole namiotowe z natryskami, wiatami, wiatrochronami, zadaszeniami, w sezonie letnim czynny sklep, karczma, w pobliżu kwatery BPN. Na pole należy wpłynąć dobrze oznaczonym i widocznym kanałem. W odległości ok. 1,5 km - siedziba parku z biurem obsługi ruchu turystycznego. Warto zwiedzić budowle Twierdzy Osowiec (1822-1892), gdzie stacjonowało 8000 carskich żołnierzy. Z uwagi na rozległy teren twierdzy, na zwiedzanie należy zarezerwować kilka godzin.

Etap VII
Osowiec Twierdza - Biały Grąd - 14 km, czas płynięcia ok. 4 godzin


Płyniemy przez Biebrzańskie Bagna - tereny z licznymi zakolami, meandrami i starorzeczami. Na tym odcinku rzeka staję się szersza i przyspiesza swój bieg. Szczególnie wiosną powstają tu ogromne rozlewiska z malowniczymi wysepkami tzw. grądami. Na Orlim Grądzie, w połowie etapu doskonałe miejsce widokowe - przed ujściem rzeki Klimaszewnicy. Nieco dalej, za wyspą mineralną Zaczkowo, płynąc prawą odnogą rzeki można skrócić odcinek do Białego Grądu o prawie 2 km. W oddali widoczna widokowa platforma Białego Grądu oznacza koniec etapu. Biwakowanie tu jest możliwe tylko po 23 czerwca, ze względu na lęgi ptactwa. Podczas wiosennych roztopów miejsce to jest często całkowicie odcięte od lądu.
Informacje praktyczne:
Pole namiotowe, sezonowe, po prawej stronie szlaku, z którego należy wpłynąć w dobrze widoczne starorzecze. Na miejscu biwakowania znajduje się wieża widokowa, skąd można obserwować życie na torfowiskach i mineralnych wyspach. Do najbliższego sklepu 3,5 km, znajduje się on w sąsiedniej miejscowości Mścichy. Po drodze bardzo nieliczne miejsca nadające się nawet na krótki postój.

Etap VIII
Biały Grąd - Brzostowo - 24 km, czas płynięcia ok. 7 godzin


Odcinek wijący się kilka kilometrów bezludną, dziką doliną, aż od Osowca pierwszymi zabudowaniami nad brzegiem są gospodarstwa wsi Brzostowo. Meandrująca rzeka często oddala od nas ten widok. Po prawej stronie mijamy wznoszącą się ponad bagnami Górę Pawłowa - która jest tylko niewielkim wzniesieniem, następnie dopływ rzeki Kosódki, a dalej rzeki Wissy. Dopływając do Brzostowa koryto staje się szersze, piaszczyste dno przy polach biwakowych zachęca do kąpieli. Na licznych polach w większości znajdują się prywatne widokowe wieże, gdyż wiosną jest to wymarzone miejsce do podpatrywania ptaków na olbrzymich rozlewiskach
Informacje praktyczne:
Miejsca biwakowania na prywatnych polach namiotowych po prawej stronie rzeki, rozciągnięte na długości prawie 2 km. Na większości zadaszenia, wiaty, kamienne grille i platformy widokowe. Można tu również skorzystać z dobrodziejstw agroturystyki - posiłków i noclegów. Po lewej stronie rozległe łąki i pastwiska. We wsi możliwość zrobienia zakupów, następne sklepy dopiero w miejscowości Burzyn - ok. 5 km dalej.

Etap IX
Brzostowo - Wizna - 15 km, czas płynięcia ok. 5 godzin


Po zupełnie bezludnym etapie zmienia się krajobraz rzeki. Na szlaku coraz liczniejsze zabudowania wsi: Mocarze, Szostaki i Rutkowskie - tu nieczęsto już spotykane - ręczne promy przez rzekę. Z oddali widoczna kościelna wieża w Burzynie. Na prawym brzegu mijamy Burzyn z polem namiotowym na wysokim brzegu, sklepem i pocztą, dalej podążamy do ujścia Biebrzy do Narwi. Rzeka staję się szersza i znacznie zwalnia nurt. Z leniwie płynącego kajaka można obserwować życie w położonych nad rzeką gospodarstwach rolnych. Warto przytrzymać się przy wzniesieniu Sambory - dawnym grodzisku - skąd rozpościera się niezapomniany widok na ujście Biebrzy do Narwi. Dogodnym miejscem zakończenia spływu jest most drogowy we wsi Ruś. Ponad kilometr dalej w Wiźnie jest możliwość ostatniego na tym szlaku biwakowania.
Informacje praktyczne:
Dogodne miejsca zakończenia spływu tuż przed mostem na trasie Białystok - Łomża na niewielkiej polance po prawej stronie, lub w Wiźnie na polu namiotowym. Na tym etapie liczne miejsca na biwak, przeważnie na prywatnych polach namiotowych. Możliwość zrobienia zakupów w Burzynie, w Wiźnie - sklepy, bary, poczta.

… weź azymut na przygodę !!!