Szlak kajakowy Czarnej Hańczy to z pewnością jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków wodnych Polski.
Całość trasy liczy ok. 100 km - od miejscowości Gawrych - Ruda do Augustowa. Na pokonanie całego szlaku, będziemy potrzebowali od 5 do 8 dni w zależności od naszego przygotowania kondycyjnego.
Spływ można rozpocząć w miejscowości Gawrych - Ruda na południowo zachodnim krańcu jeziora Wigry. Z tego miejsca do wpływu na Czarną Hańczę jest 17 km. Trzymając się prawego brzegu po 6,5 km dopływa się do Bryzgla - miejscowości z dobrym polem namiotowym, sklepami i barem. Dalej z Bryzgla po kolejnych 10 km dociera się na półwysep Klasztorny w Wigrach. Wiekszość spływów rozpoczyna się właśnie w tym miejscu.
etapy spływu:
Etap I
Wigry - Maćkowa Ruda - 9 km, czas płynięcia ok. 4 godzin
Wigry to dogodne miejsce rozpoczęcia spływu szlakiem Czarnej Hańczy. Przed wypłynięciem warto zobaczyć barokowy zespół klasztorny, którego najstarsza część pochodzi z XVII wieku. W 1999 roku przebywał tu Papież Jan Paweł II, odbywając również rejs po Wigrach i Kanale Augustowskim.
Płyniemy krótki odcinek po jeziorze Wigry, następnie przez jeziorko Postaw, po czym wpływamy na płytką i wąską w tym miejscu rzekę. Z jeziora rozciąga się piękny widok na półwysep. Etap bardzo zróżnicowany - krótkie leśne odcinki przeplatają się z podmokłymi dolinami. Całość etapu przebiega po terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
Informacje praktyczne:
Na tym odcinku kilka punktów gastronomicznych, czynnych tylko w sezonie. Malutkie barki serwują przeważnie swojskie regionalne przysmaki - placki ziemniaczane, ziemniaczana babką i kartacze. Można tez zakupić ciasta własnego wypieku - przeważnie sękacze i szarlotki.
Sklepy spożywcze w Wigrach i Maćkowej Rudzie (w sezonie bardzo dobrze zaopatrzone).
Na trasie wiele dogodnych miejsc na biwak, w Maćkowej Rudzie kilka świetnych pól namiotowych
Etap II
Maćkowa Ruda - Frącki - 17,5 km, czas płynięcia ok. 6 godzin
Zaraz za Maćkową Rudą w oddali pojawiają się zabudowania Budy Ruskiej. Cz.Hańcza płynie w szerokiej dolinie aż do Wysokiego Mostu. Od tego momentu zwęża się i znacznie przyspiesza - płyniemy pięknym śródleśnym odcinkiem w głębokim wąwozie. Od Maćkowej do Frącek na trasie kilka malowniczych miejsc na odpoczynek.Na lewym brzegu na wysokości Sarnetek jest mały sezonowy sklepik, a o możliwości zakupu świeżych produktów gospodarkich (mleko, sery, warzywa, owoce, nawet nalewki), informują tablice ustawiane przy brzegu przez gospodarzy.
Informacje praktyczne:
Jest to etap "Jagodziankowych Babci", które prostko z kładek i pomostów sprzedają najczęściej ciasta i inne swojskie produkty. Warto mieć parę złotych na wierzchu - ceny nie są wygórowane, a produkty wyśmienite - świeże i smaczne.
We Frąckach sklep (dobrze zaopatrzony), poczta, stacja CPN.
Bardzo liczne biwaki, w samych Frąckach kilka z dobrą infrastrukturą turystyczną i sanitarną.
Etap III
Frącki - Mikaszówka - 22 km, czas płynięcia ok. 7 godzin
Od Frącek Hańcza ma dość szybki nurt i piaszczyste dno, zachęcające do postoju i kąpieli w rzece. Meandruje wśród pól i łąk, jednak widoki ograniczają trzciny porastające oba brzegi. Nie sposób się nudzić - trzeba cały czas manewrować, uważając na pojawiające się co kilkadziesiąt metrów zakręty. W połowie etapu odpoczynek w Okółku - przy barze, gdzie w sezonie ustawiają się kolejki po pyszną szarlotkę, wypiekaną przez właścicielkę pola. Na tym odcinku brzegów rzeki nie porastają drzewa i wysoka roślinność - w słoneczne dni nie ma żadnej ochrony przed promieniami.
Ostatnie 2 km płyniemy już Kanałem Augustowskim, pokonując 2 śluzy: Sosnówek i Mikaszówkę. Podniosą one nas o ponad 5 metrów powyżej poziomu wód Czarnej Hańczy.
Informacje praktyczne:
Na trasie tylko jeden sklep, w odległości 1 km od baru w Okółku, w miejscowości Strzelcowizna. To okazja do przyjemnego spaceru przez łąki, po drodze letniskowe zabudowania Okółka.
W Dworczysku kilka ładnych pól namiotowych i sezonowy sklepik (zaopatrzony we wszystko co potrzeba strudzonym wodniakom).
Sklep i bar dopiero pod koniec etapu w Rygoli (miejscu, gdzie wpływamy na Kanał Augustowski), oraz kilka dobrze zaopatrzonych sklepów i bar w Mikaszówce.
Na trasie niezbyt liczne pola namiotowe, z uwagi na trudny dostęp na zalesiony brzeg. Pierwsze dobre biwaki od Rygoli i kilka w samej Miaszówce.
Etap IV
Mikaszówka - Płaska(Gorczyca) - 14 km, czas płynięcia ok. 6 godzin
Płyniemy już Kanałem Augustowskim - to spokojny, bardzo malowniczy fragment systemu wód Kanału Augustowskiego - jednego z najcenniejszych zabytków hydrotechnicznych w skali światowej (Kanał Augustowski został wpisany na Listę Pomników Historii i kandyduje do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Pokonujemy 3 śródleśne jeziora, śluzę Perkuć oraz dwukomorową śluzę Paniewo. Ta budowla umożliwia żeglugę bezpośrednio między jeziorem Krzywym i jeziorem Paniewo. Różnica poziomów miedzy nimi wynosi ponad 6 i pół metra !!! Na koniec etapu śluza w Gorczycy.
Informacje praktyczne:
Na trasie liczne bary, sezonowe gastronomie, znakomite miejsca na odpoczynek z pięknymi, piaszczystymi plażami. Za śluzą w Paniewie malowniczo położona, czynna cały rok karczma.
Liczne sklepy spożywcze pod koniec etapu w Płaskiej i Gorczycy. Tam też bary, smażalnie ryb - wszystko co być powinno w małej miejscowości letniskowej.
Na trasie kilka pól namiotowych, przeważnie na niewielkich śródleśnych polankach
W Płaskiej dobre miejsca na biwak na polach przy agroturystycznych gospodarstwach.
Etap V
Płaska (Gorczyca) - Swoboda 11 km, czas płynięcia ok. 4 godzin
Rekreacyjny odcinek z malowniczym fragmentem Kanału Czarnobrodzkiego. Na trasie tylko jedno dogodne miejsce na odpoczynek, tuż przed wypływem Suchej Rzeczki. Tego dnia kolejne śluzowanie na Kanale Augustowskim, tym razem w dół - obniżamy się o prawie 2 metry na śluzie Swoboda. Za śluzą jezioro Studzieniczne. Po obu jego stronach liczne dogodne miejsca na biwak. Lewy brzeg jest w sezonie oblegany przez turystów, również zmotoryzowanych. Na prawym kilka ładnych i spokojnych śródleśnych polanek.
Informacje praktyczne:
Na lewym brzegu liczne sezonowe punkty gastronomiczne.
Najbliższe sklepy w Przewięzi, znacznie bliżej jest dostać się tam kajakiem - 3 km w obie strony.
Liczne pola namiotowe nad czystym, objętym strefą ciszy jeziorem Studzienicznym - doskonałe miejsca do kąpieli.
Etap VI
Swoboda - Augustów 12 km, czas płynięcia ok. 5 godzin
Bardzo ciekawy odcinek, przebiegający przez trzy jeziora augustowszczyzny - Studzieniczne, Białe i Necko. Po drodze śluzowanie w Przewięzi, śluza łączy Studzieniczne z jeziorem Białym. Na trasie tego etapu wiele wspaniałych miejsc na odpoczynek i kąpiel. Czuje się już cywilizację - na jeziorze żaglówki i motorówki, dużo pól namiotowych, plaż i miejsc, gdzie można coś zjeść. Jest okazja do poznania "letniej stolicy Polski". Taki tytuł został przyznany dla miasta Augustów przez radiową Trójkę.
Informacje praktyczne:
W Przewięzi bary i sklepy, pod koniec etapu, w Augustowie, ogromna ilość barów, restauracji, letnich piwnych ogródków, dyskotek. Miasto w sezonie tętni życiem.
… weź azymut na przygodę !!!