MARYCHA

Rzeka Marycha jako szlak kajakowy jest wykorzystywany rzadko. Dlatego jej zagospodarowanie turystyczne, szczególnie w górnym biegu jest słabe. Komfort spływu w dużym stopniu zależy od stanu wód. Ich niski poziom może utrudnić spływ. Dotyczy to szczególnie początkowego odcinka powyżej Sejn.

etapy spływu:

Trasę naszego około 60 kilometrowego spływu zaczynamy w pobliży Michnowic przy moście na drodze z Sejn do Smolan. Tam Marychę zasilają wody Czarnej. Powyżej jest rezerwat „Ostoja Bobrów” gdzie Marycha jest niedrożna, ponieważ jest wypełniona żeremiami bobrowymi. Przy odpowiednich poziomach wód spływ możemy rozpocząć od jeziora Szejpiszki lub Płaskie od strony wsi Klejwy.

Spływ kończymy w strefie nadgranicznej, gdzie pływanie jest dozwolone. Ale potrzebne jest stosowne zezwolenie. Taką zgodę wystawia STRAŻ GRANICZNA. Prośbę o przepłynięcie odcinka granicznego rzeki Marychy możemy kierować na adres: Komenda Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 15-382 Białystok ul. Bema 100. Płynąc w strefie nadgranicznej warto jednak pamiętać, że granica przebiega na środku rzeki i nie wolno podpływać na lewy brzeg. Ponieważ jest to traktowane jako przekroczenie granicy i grozi aresztowaniem lub innymi przykrymi konsekwencjami. Wyprawę kończymy w miejscowości Stanowiska – na dalszy spływ straż graniczna nie wyraża zgody. Do granicy z Białorusią pozostało tylko 3 km.

… weź azymut na przygodę !!!