ROSPUDA

Szlak Rospudy jest coraz bardziej popularny wśród kajakarzy. Urzeka swoją dzikością i rwącym momentami nurtem, przypominającym rzeki górskie. Spływ kajakowy pozwala poznać dolinę rzeki, stanowiącą jeden z najpiękniejszych fragmentów Pojezierza Zachodniosuwalskiego. Trasa przebiega przez szereg malowniczych jezior rynnowych, w otoczeniu sielskich krajobrazów śródpolnych i leśnych. Na trasie dwa dawne miasteczka - Bakałarzewo i Raczki - oraz kilka wsi o walorach letniskowych. W trakcie spływu dużo dobrych miejsc kąpielowych. Całość szlaku liczy 68 km, jednak w okresie letnim, z uwagi na niski zwykle stan wody, rozpoczęcie spływu możliwe jest jedynie z północnego krańca jeziora Garbaś.

etapy spływu:

Etap I
jezioro Garbaś - Bakałarzewo - 8 km, czas płynięcia ok. 3,5 - 4 godzin


Spływ rozpoczynamy nad malowniczo położonym jeziorem Garbaś. Po pokonaniu 2 km jeziora wpływamy w pierwszy na naszym szlaku odcinek rzeki. Pojawiają się pierwsze nisko zawieszone mostki, kamieniste płycizny i powalone drzewa - stanowiące niezwykłe urozmaicenie spływu. Na trasie mijamy kolejne jezioro - Głębokie, za który rozpoczyna się następny odcinek Rospudy. Warto zrobić tu chwile przerwy, by z okolicznych wzniesień zobaczyć typowy dla tych terenów polodowcowy krajobraz.
Informacje praktyczne:
Na tym etapie na szlaku brak jest sklepów i barów. Zakupy należy zrobić jadąc na początek szlaku w Augustowie, Raczkach, bądź w Bakałarzewie. Pięknie położone pole namiotowe znajduję sie po lewej stronie - w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym można skorzystać z prysznica i innych "wygód cywilizacji".

Etap II
Bakałarzewo - Kotowina - 8 km, czas płynięcia 3,5 - 4 godziny


Po wypłynięciu z biwaku po około 30 min. dopływamy do dogodnego miejsca na chwilę przerwy od wiosłowania, którą można spożytkować na wycieczkę na wzgórze z fortyfikacjami. Bukry można zwiedzać z przewodnikiem - roztacza się z tego miejsca piękny widok na pobliską miejscowość - Bakałarzewo. Tuż przed drogowym mostem w Bakałarzewie należy przenieść kajaki około 30 m po lewej stronie. Dalej krótki i bystry odcinek do jezioro Sumowo, kończący się bystrym i płytkim etapem rzeki.
Informacje praktyczne:
Kolejne ładne i bezpieczne pola namiotowe przy gospodarstwach agroturystycznych znajdują się we wsi Kotowina. Po drodze należy uzupełnić zapasy prowiantu w jedynym na szlaku sklepie, a właściwie sklepach, w Bakałarzewie. W miejscu przenoski należy przejść do ryneczku ok. 300 m - tam sklepy, poczta i ośrodek zdrowia.

Etap III
Kotowina - Małe Raczki - 12 km, czas płynięcia 5 godzin


Rzeka staje się coraz szersza, zwalnia nurt i po dwóch kilometrach wpływa w jezioro Okrągłe. Tu należy trzymać się prawego brzegu, gdzie znajduje się wypływ rzeki do kolejnego - najdłuższego na szlaku jeziora Bolesty. Ten rynnowy akwen ma długość prawie 9 km, wysokie brzegi i piękne miejsca na biwakowania i odpoczynek. W połowie jeziora, na lewym brzegu jest trudno dostępne źródełko z lodowatą i krystalicznie czystą wodą. Pod koniec etapu rzeka leniwie dopływa do wodnej elektrowni ze stanicą wodną (jedyną na szlaku) z barem i namiotowym polem.
Informacje praktyczne:
Na trasie bark jest sklepów i barów. Jedyna gastronomia to stanica w Małych Raczkach. Z tego miejsca do najbliższego sklepu w Raczka jest około 2 km.

Etap IV
Małe Raczki - Uroczysko Święte Miejsce - 14 km, czas płynięcia ok. 5 godzin


Na szlaku, aż do Augustowa nie ma już jezior, płyniemy cały czas wartkim nurtem rzeki, która na tym odcinku zwęża się i znacznie wypłyca. Należy uważać na głazy wystające z wody, oraz na te znajdujące się tuż pod powierzchnią, które mogą uszkodzić kajak. To najdzikszy fragment rzeki w całości przebiegający przez Puszczę Augustowską.
Informacje praktyczne:
Na tym etapie można uzupełnić zakupy w Raczkach, dogodne miejsce na odpoczynej znajduję się pod mostem po prawej stronie. Na trasie jest też bar w Chodorkach. Koniecznie należy przespacerować się do ruin pałacu Paca w Dowspudzie, aby obejrzeć pozostałości budowli i stary park. W sezonie letnim jest tam czynny bar i sklep.

Etap V
Uroczysko Święte Miejsce - Augustów – 22 km, czas płynięcia ok. 6 godziny


Ostatni etap spływu Rospudą - rzeka wije się pośród mokradeł i trzcinowisk o podmokłych i niedostępnych brzegach. Niewiele jest nawet miejsc na odpoczynek, należy więc wiosłować do samego Augustowa. Na 3 km przed ujściem rzeki do jeziora Rospuda Augustowska po lewej stronie znajduję się wypływ rzeki Blizny. Cierpliwi kajakarze mogą przedłużyć spływ wiosłując pod prąd aż do pięknego jeziora Blizno. W Augustowie należy płynąć aż do jeziora Necko, Białe gdzie znajdują się liczne pola namiotowe, sklepy, bary i plaże.
Informacje praktyczne:
Etap praktycznie bezludny, rzeka płynie moczrowatą doliną. Dopiero w Augustowie znajdują się sklepy, bary, apteki i liczne namiotowe pola z infrastrukturą turystyczną. Spływy najwygodniej jest kończyć na zachodnim brzegu jeziora Necko, tuż przy augustowskiej dzielnicy Borki.

Możliwe jest przedłużenie trasy o ok. 3 dni szlakiem rzeki Blizny !!!. Jest to szlak o bardzo różnym charakterze rzeki i jej otoczenia - od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami. Po dopłynięciu do ujścia rzeki Szczeberki z lewej strony wpływamy na nią. Płynąc pod prąd dotrzemy nad jezioro Blizno do miejscowości Ateny (przedłużamy w ten sposób trasę spływu Rospudy o 36 km w obie strony). Po dotarciu do Aten i noclegu wracamy na Rospudę. Spływ kończymy w Augustowie.

… weź azymut na przygodę !!!